The weekend of the 2020 Wyoming State Softball Championships in Laramie features the start of bracket play and one division will begin pool play.

Ten divisions that commence their double-elimination bracket to crown a state champion by late Sunday.

==================================================================

UPDATE: A major storm wiped out the remainder of the tournament about 5 p.m. on Sunday. Results were then decided based on previous outcomes. The divisions without a finalized championship game have their champions and second-place teams listed.

==================================================================

The 8U Rec division has only four teams so they have their first games of the tournament on Saturday in pool play. All their games will be at the Laramie Ball Complex Red Field. Here is the schedule:

Final Score: Laramie Ommen 6 Lil Rebels 3

Final Score: Laramie Tigers 13 Laramie Mighty Bears 2

Final Score: Laramie Mighty Bears 12 Laramie Ommen 0

Final Score: Laramie Tigers 7 Lil Rebels 1

Bracket Play

Game 1: Final Score: Laramie Tigers 5 Lil Rebels 2

Sunday, July 12

Game 2: Final Score: Laramie Mighty Bears 5 Laramie Ommen 4

Game 3: Final Score: Laramie Ommen 8 Lil Rebels 4

Game 4: Final Score: Laramie Tigers 9 Laramie Mighty Bears 8

Game 5: Final Score: Laramie Ommen 12 Laramie Mighty Bears 11

Championship: Final Score: Laramie Tigers 6 Laramie Ommen 2

Here is how the bracket looks for the rest of the divisions:

10U B:

Game 1: Final Score: Cody Pride 8 Cheyenne Extreme-Harris 4

Game 2: Final Score: Laramie Lightning 7 Gillette Blue Jays 6

Game 3: Final Score: WYCO 17 Cody Pride 2

Game 4: Final Score: Gillette Blue Jays 9 Cheyenne Extreme-Harris 2

Sunday, July 12

Game 5: Final Score: Gillette Blue Jays 11 Cody Pride 4

Game 6: Final Score: WYCO 8 Laramie Lightning 5

Game 7: Laramie Lightning 12 Gillette Blue Jays 6 - interrupted by rain in the 5th

Championship: WYCO vs. Winner Game 7 - rained out

Champions = WYCO; 2nd place = Laramie Lightning

10U Rec:

Game 1: Final Score: Casper Rebels 14 Laramie Rec 0

Game 2: Final Score: Wheatland Lady Lobos 13 Buffalo Heat 4

Game 3: Final Score: Casper Rebels 5 Torrington Thunder 3

Game 4: Final Score: Buffalo Heat 15 Laramie Rec 14

Sunday, July 12

Game 5: Final Score: Torrington Thunder 17 Buffalo Heat 7

Game 6: Final Score: Wheatland Lady Lobos 8 Casper Rebels 7

Game 7: Final Score: Casper Rebels 9 Torrington Thunder 2

Championship: Wheatland Lady Lobos 8 Casper Rebels 7 - interrupted by rain in the 4th

Champions = Wheatland; 2nd place = Casper Rebels

12U B:

Game 1: Final Score: Laramie Lightning 15 Gillette Wicked 307  7

Game 2: Final Score: Gillette Blue Jays 14 Cody Pride 2

Game 3: Final Score: Casper Rebels Blue 8 Cheyenne Extreme-Trujillo 7

Game 4: Final Score: WYCO-Barrandey 17 Laramie Lightning 1

Game 5: Final Score: Gillette Blue Jays 12 Casper Rebels Blue 0

Game 6: Final Score: Cody Pride 12 Cheyenne Extreme-Trujillo 4

Game 7: Final Score: Casper Rebels Blue 15 Gillette Wicked 307 11

Sunday, July 12

Game 8: Final Score: Laramie Lightning 10 Cody Pride 6

Game 9: Final Score: WYCO-Barrandey 19 Gillette Blue Jays 3

Game 10: Final Score: Laramie Lightning 11 Caper Rebels Blue 3

Game 11: Final Score: Gillette Blue Jays 10 Laramie Lightning 4

Championship: WYCO-Barrandey 3 Gillette Blue Jays 1 - interrupted by rain in the 5th

Champions = WYCO; 2nd place = Gillette Blue Jays

12U Rec:

Game 1: Final Score: Buffalo Heat 16 Casper Rebels Lime 7

Game 2: Final Score: Sheridan Mystix 16 Laramie Rec 1

Game 3: Final Score: Wheatland Lady Lobos 8 Lander Legends 3

Game 4: Final Score: Torrington Thunder 13 Douglas Diamonds 3

Game 5: Final Score: Laramie 18 Casper Rebels Lime 6

Game 6: Final Score: Lander Legends 15 Douglas Diamonds 8

Game 7: Final Score: Buffalo Heat 8 Sheridan Mystix 7

Sunday, July 12

Game 8: Final Score: Wheatland Lady Lobos 10 Torrington Thunder 3

Game 9: Final Score: Sheridan Mystix 12 Lander Legends 5

Game 10: Final Score: Torrington Thunder 13 Laramie 3

Game 11: Final Score: Wheatland Lady Lobos 3 Buffalo Heat 1

Game 12: Final Score: Sheridan Mystix 10 Torrington Thunder 3

Game 13: Sheridan Mystix vs. Buffalo Heat - rained out

Championship: Wheatland Lady Lobos vs. Winner Game 13 - rained out

Champions = Wheatland; 2nd place = Buffalo Heat

14U B:

Game 1: Final Score: WYCO 18 Laramie Lightning 10

Game 2: Final Score: Cody Pride 18 Cheyenne Extreme 3

Game 3: Final Score: Gillette Wicked 307 12 WYCO 3

Game 4: Final Score: Cody Pride 16 Gillette Havoc 7

Game 5: Final Score: WYCO 8 Cheyenne Extreme 6

Game 6: Final Score: Laramie Lightning 8 Gillette Havoc 6

Sunday, July 12

Game 7: Final Score: Cody Pride 9 Gillette Wicked 307 4

Game 8: Final Score: Laramie Lightning 12 WYCO 11

Game 9: Final Score: Laramie Lightning 9 Gillette Wicked 307 8

Championship: Final Score: Cody Pride 12 Laramie Lightning 0

14U Rec:

Game 1: Final Score: Casper Rebels 15 Gillette Venom 0

Game 2: Final Score: Wheatland Lady Lobos 9 Lander Legends 2

Game 3: Final Score: Lander Legends 18 Gillette Venom 3

Game 4: Final Score: Wheatland Lady Lobos 7 Casper Rebels 2

Sunday, July 12

Game 5: Final Score: Casper Rebels 10 Lander Legends 5

Championship: Final Score: Wheatland Lady Lobos 9 Casper Rebels 1

16U B:

Game 1: Final Score: Gillette Wicked 307 16 Casper Rebels 4

Game 2: Final Score: Cheyenne Extreme-Oswald 9 Gillette Blue Jays 5

Game 4: Final Score: Cheyenne Extreme-Oswald 19 Gillette Wicked 307 9

Sunday, July 12

Game 3: Final Score: Gillette Blue Jays 9 Casper Rebels 5

Game 5: Final Score: Gillette Wicked 307 16 Gillette Blue Jays 2

Championship: Cheyenne Extreme-Oswald 5 Gillette Wicked 307 0 - interrupted by rain in the 3rd

Champions = Cheyenne Extreme; 2nd place = Gillette Wicked 307

16U Rec:

Game 1: Final Score: Rock Springs Storm 26 Riverton 307 10

Game 2: Final Score: Laramie Rec 5 Wheatland Lady Lobos 4

Game 4: Final Score: Rock Springs Storm 16 Laramie 8

Sunday, July 12

Game 3: Final Score: Wheatland Lady Lobos 14 Riverton 307 1

Game 5: Final Score: Laramie Rec Wheatland Lady Lobos 2

Championship: Rock Springs Storm 2 Laramie 6 - interrupted by rain in the 2nd

Champions = Rock Springs Storm; 2nd place = Laramie

18U B:

Game 1: Final Score: Cheyenne Extreme 18 Laramie Lightning 1

Game 2: Final Score: Cheyenne Extreme 6 Gillette Blue Jays 4

Sunday, July 12

Game 3: Final Score: Gillette Blue Jays 16 Laramie Lightning 0

Championship: Final Score: Cheyenne Extreme 10 Gillette Blue Jays 1

18U Rec:

Game 1: Final Score: Lander Legends 17 Green River Chaos 5

Game 2: Final Score: Rock Springs Storm 20 Lander Legends 0

Sunday, July 12

Game 3: Final Score: Lander Legends 20 Green River Chaos 1

Championship: Final Score: Rock Springs Storm 22 Lander Legends 9

Enter your number to get our free mobile app