Associated Press Declares Liz Cheney Winner of GOP House Primary
The Associated Press is calling the GOP U.S. house primary for Liz Cheney.
2016 Wyoming Congressional Primary Election Results
100% reporting
AP calls races for Cheney and Greene.
Republican: Liz Cheney – 40% or 35,668 votes
Republican: Leland Christensen – 22% or 19,594 votes
Republican: Tim Stubson – 17%
Republican: Darin Smith – 16%
Republican: Mike Konsmo – 2%
Republican: Heath Beaudry – 1%
Republican: Paul Paad – 1%
Republican: Jason Senteney – 1%
Republican: Rex Rammell – Withdrawn
Democratic: Ryan Greene – 58% or 11,128 votes
Democratic: Charlie Hardy – 42% or 7,965 votes
Constitution: Daniel Cummings (unopposed)
Libertarian: Lawrence Struempf (unopposed)
State Senator District 28: (Natrona County)
Republican: James Anderson (unopposed)
Democratic: Kimberly Holloway (unopposed)
State Senator 30: (Natrona County)
Republican: Charles K. Scott (unopposed)
Democratic: Robert Ford (unopposed)
Wyoming House District 35: (Natrona County)
Republican: Kendell Kroeker (unopposed)
Democratic: Brett Governanti (unopposed)
Wyoming House District 36: (Natrona County)
Republican: Gerald Gay (unopposed)
Wyoming House District 37: (Natrona County)
100% reporting
Republican: Steve Harshman – 74%
Republican: Greg Flesvig – 26%
Democratic: Deirdre Stoelzle (unopposed)
Wyoming House District 38: (Natrona County)
Republican: Tom Walters (unopposed)
Wyoming House District 56: (Natrona County)
100% reporting
Republican: Jerry Obermueller – 51%
Republican: Ronna Boril – 34%
Republican: Donald Bellamy – 15%
Democratic: Dan Neal (unopposed)
Wyoming House District 57: (Natrona County)
100% reporting
Republican: Chuck Gray – 59%
Republican: Ray Pacheco – 41%
Democratic: Audrey M. Cotherman (unopposed)
Democratic: Jane Ifland – Withdrawn
Wyoming House District 58: (Natrona County)
100% reporting. Absentee Votes added in late. Recounts are mandatory if the margin of victory is less than 1%. Reeder could request a recount, but he would have to pay for it.
Republican: Patrick Sweeney – 44% or 452 votes
Republican: Tom Reeder – 43% or 439 votes
Republican: Charles Schoenwolf – 13%
Democratic: Michael Wade McDaniel Jr. (unopposed)
Wyoming House District 59: (Natrona County)
Republican: Carl “Bunky” Loucks (unopposed)
Democratic: Laurie Longtine (unopposed)
State Senator District 02: (Converse/Platte County)
100% reporting
Republican: Brian Boner – 82%
Republican: D. Farmer – 18%
Democratic: William Cullen III (unopposed)
State Senator District 04: (Laramie County)
100% reporting
Republican: Tara Nethercott – 46%
Republican: David Pope – 35%
Republican: Bill Weaver – 19%
Democrat: Ken Esquibel (unopposed)
State Senator District 06: (Laramie/Goshen County)
100% reporting – Possible mandatory recount may happen, because the margin of victory was less than 1%.
Republican: Anthony Bouchard – 35% or 1,137 votes
Republican: David Zwonitzer – 35% or 1,133 votes
Republican: Lindi Kirkbride – 30%
State Senator District 08: (Laramie County)
Republican: Affie Ellis (unopposed)
State Senator District 10: (Albany County)
Republican: Glenn Moniz (unopposed)
State Senator District 12: (Sweetwater County)
Democratic: Lilsa Anselmi-Dalton (unopposed)
State Senator District 14: (Lincoln/Sublette/Sweetwater/Uinta County)
100% reporting
Republican: Fred Baldwin – 69%
Republican: Don Lamborn – 31%
Democratic: Charlotte Sadey (unopposed)
State Senator District 16: (Lincoln/Sublete/Teton County)
Republican: Dan Dockstader (unopposed)
Democratic: Richard Kusaba (unopposed)
State Senator District 18: (Park County)
Republican: Henry Coe (unopposed)
State Senator District 20: (Big Horn/Fremont/Hot Springs/Park/Washakie County)
100% reporting
Republican: Wyatt Agar – 57%
Republican: Ron Harvey – 30%
Republican: Bob Bayuk – 14%
Democratic: Mary Jane Norskog (unopposed)
State Senator District 22: (Sheridan/Johnson County)
Republican: Dave Kinskey (unopposed)
State Senator District 24: (Campbell County)
100% reporting
Republican: Michael Von Flatern – 57%
Republican: Rod Mathis – 43%
State Senator District 26: (Fremont County)
Republican: Eli Bebout (unopposed)
Democratic: Chesie Lee (unopposed)
Wyoming House District 01: (Crook/Weston County)
100% reporting
Republican: Tyler Lindholm – 61%
Republican: Ted Davis – 39%
Democratic: Randy Leinen (unopposed)
Wyoming House District 02: (Niobrara/Weston/Goshen County)
Republican: Hans Hunt (unopposed)
Democratic: Harold Eaton (unopposed)
Wyoming House District 03: (Campbell/Converse County)
100% reporting
Republican: Eric Barlow – 60%
Republican: Frank Eathorne – 40%
Wyoming House District 04: (Platte/Converse County)
100% reporting
Republican: Dan Kirkbride – 59%
Republican: Tyler Shockley – 41%
Constitution: Joe Michaels (unopposed)
Wyoming House District 05: (Goshen County)
Republican: Cheri Steinmetz (unopposed)
Wyoming House District 06: (Converse County)
100% reporting
Republican: Aaron Clausen – 52%
Republican: Ed Werner – 24%
Republican: Chris Sorge – 24%
Democratic: Shalyn Anderson (unopposed)
Wyoming House District 07: (Laramie County)
100% reporting
Republican: Sue Wilson – 75%
Republican: Cody Haynes – 25%
Wyoming House District 08: (Laramie County)
100% reporting
Republican: Bob Nicholas – 55%
Republican: Larry Wolfe – 45%
Democratic: Linda Burt (unopposed)
Wyoming House District 09: (Laramie County)
100% reporting
Republican: Landon Brown – 63%
Republican: Kelly Sebastian – 37%
Democratic: Mike Weiland (unopposed)
Wyoming House District 10: (Laramie/Goshen County)
100% reporting
Republican: John Eklund – 78%
Republican: Donn Edmunds – 22%
Democratic: Matthew Porras (unopposed)
Wyoming House District 11: (Laramie County)
Republican: Jared Olsen (unopposed)
Democratic: Mary Throne (unopposed)
Wyoming House District 12: (Laramie County)
100% reporting
Republican: Lars Lone – 58%
Republican: Clarence Styvar – 42%
Democratic: Lee Filer (unopposed)
Wyoming House District 13: (Albany County)
Republican: Joey Correnti IV (unopposed)
Democratic: Cathy Connolly (unopposed)
Wyoming House District 14: (Albany County)
Republican: Dan Furphy (unopposed)
Democratic: Erin O’Doherty (unopposed)
Wyoming House District 15: (Carbon County)
Republican: Donald Burkhart (unopposed)
Democratic: DeBari Martinez (unopposed)
Wyoming House District 16: (Teton County)
Democratic: Mike Gierau (unopposed)
Wyoming House District 17: (Sweetwater County)
Democratic: JoAnn Dayton (unopposed)
Wyoming House District 18: (Lincoln/Sweetwater/Uinta County)
100% reporting
Republican: Thomas Crank – 32%
Republican: Scott Heiner – 29%
Republican: Lyle Williams – 18%
Republican: Zern Hopkins – 11%
Republican: Kevin Simpson – 10%
Democratic: Michele Irwin (unopposed)
Wyoming House District 19: (Uinta County)
Republican: Danny Eyre (unopposed)
Democratic: Mel McCreary (unopposed)
Wyoming House District 20: (Sublette County)
Republican: Albert Sommers (unopposed)
Democratic: Jeanne Brown (unopposed)
Wyoming House District 21: (Lincoln County)
Republican: Robert McKim (unopposed)
Democratic: David Fogle (unopposed)
Wyoming House District 22: (Lincoln/Sublette/Teton County)
100% reporting
Republican: Marti Halverson – 66%
Republican: Bill Winney – 34%
Democratic: Marylee White – 82%
Democratic: Chris Christian – 18%
Wyoming House District 23: (Teton County)
Democratic: Andy Schwartz (unopposed)
Wyoming House District 24: (Park County)
100% reporting
Republican: Scott Court – 72%
Republican: Sam Krone – 28%
Democratic: Paul Fees (unopposed)
Wyoming House District 25: (Park County)
100% reporting
Republican: Dan Laursen – 58%
Republican: Dave Blevins – 42%
Democratic: Shane Tillotson (unopposed)
Wyoming House District 26: (Big Horn/Park County)
100% reporting
Republican: Jamie Flitner – 70%
Republican: Timothy Mills – 21%
Republican: Philip Abromats – 9%
Democratic: Jean Petty (unopposed)
Constitution: Joyce Collins (unopposed)
Wyoming House District 27: (Big Horn/Washakie County)
Republican: Michael Greear (unopposed)
Democratic: Robert McDonough Jr. (unopposed)
Wyoming House District 28: (Big Horn/Hot Springs/Fremont/Park County)
Republican: Nathan Winters (unopposed)
Democratic: Howard Samelson (unopposed)
Wyoming House District 29: (Sheridan County)
100% reporting
Republican: Mark Kinner – 64%
Republican: Steven Cain – 36%
Democratic: Sandra Kingsley (unopposed)
Wyoming House District 30: (Sheridan County)
100% reporting
Republican: Mark Jennings – 60%
Republican: Gail Symons – 40%
Democratic: Val Burgess (unopposed)
Wyoming House District 31: (Campbell County)
Democratic: Dylan Czarnecki (unopposed)
Wyoming House District 32: (Campbell County)
100% reporting
Republican: Timothy Hallinan – 42%
Republican: Don Dihle – 29%
Republican: Grant Lindblom – 23%
Republican: Jarik Dudley – 6%
Wyoming House District 33: (Fremont County)
Republican: Jim Allen (unopposed)
Democratic: Sergio Maldonado Sr. (unopposed)
Wyoming House District 34: (Fremont County)
100% reporting
Republican: Tim Salazar – 57%
Republican: Taylor Engum – 43%
Wyoming House District 39: (Sweetwater County)
Democratic: Stan Blake (unopposed)
Wyoming House District 40: (Johnson/Sheridan County)
100% reporting
Republican: Michael Madden – 55%
Republican: Alfred Weeden – 45%
Democratic: Greg Haas (unopposed)
Wyoming House District 41: (Laramie County)
100% reporting
Possible mandatory recount may happen in the Republican race, because the margin of victory was less than 1%.
Republican: Bill Henderson – 49.96% or 583 votes
Republican: Patrick Fitzgerald – 49.87% or 582 votes
Democratic: Amy Simpson – 62%
Democratic: Rich Wiederspahn – 38%
Wyoming House District 42: (Laramie County)
Republican: Jim Blackburn (unopposed)
Democratic: Juliet Daniels (unopposed)
Wyoming House District 43: (Crook/Weston County)
100% reporting
Republican: Dan Zwonitzer – 67%
Republican: Larry Shepard – 33%
Wyoming House District 44: (Laramie County)
Republican: John Romero-Martinez (unopposed)
Democratic: James Byrd (unopposed)
Wyoming House District 45: (Albany County)
Republican: Tom Schmit (unopposed)
Democratic: Charles Pelkey (unopposed)
Wyoming House District 46: (Albany County)
Republican: Bill Haley (unopposed)
Democratic: ken Chestek (unopposed)
Wyoming House District 47: (Carbon/Albany/Sweetwater County)
100% reporting
Republican: Jerry Paxton – 60%
Republican: Julie McCallister – 40%
Democratic: Ken Casner (unopposed)
Wyoming House District 48: (Sweetwater County)
Republican: Mark Baker (unopposed)
Democratic: Jackie Freeze (unopposed)
Wyoming House District 49: (Uinta County)
Republican: Garry Pilparinen (unopposed)
Democratic: Larissa Sneider (unopposed)
Wyoming House District 50: (Park County)
Republican: David Northrup (unopposed)
Democratic: Mike Specht (unopposed)
Wyoming House District 51: (Sheridan County)
100% reporting
Republican: Bo Biteman – 58%
Republican: Rosie Berger – 42% Berger was House Majority Floor Leader in the past 2 Legislative Sessions.
Democratic: Hollis Hackman (unopposed)
Wyoming House District 52: (Campbell County)
100% reporting
Republican: William Pownall – 51% or 719 votes
Republican: Nicholas DeLaat – 49% or 703 votes
Democrat: Duffy Jenniges (unopposed)
Wyoming House District 53: (Campbell County)
Republican: Roy Edwards (unopposed)
Wyoming House District 54: (Fremont County)
Republican: Lloyd Larsen (unopposed)